آرشیو دین و اندیشه

 • 29/مرد/1396 - 11:46
  یکی از مشغولیات و دغدغه‌های نسل امروز ما استفاده بیش از حد از اینترنت و شبکه‌های فضای مجازی است، این مشکل که بیشتر جوانان و میان سالان ما را درگیر کرده است به تازگی به نوجوانان هم بیش از پیش رسوخ کرده است و باعث به وجود آمدن مشکلات بیشتری شده است.
  حال این سؤال پیش می‌آید که چاره کار چیست و ما چگونه درگیر شدیم و چگونه می‌توانیم از این مشکل نجات پیدا کنیم؟
  مسأله‌ای فراگیر و تأثیرگذار
  امروزه روش‌های ارتباطی با دیگران از طریق اینترنت، به شدت و با سرعت بسیار زیاد افزایش یافته است.
 • 24/تير/1396 - 10:53
  دختران را از چه سنی نسبت به چادر سر کردن و همچنین خواندن نماز تشویق کنیم تا آنها قبول کنند و دلسرد نشوند؟
  به طور کلی آموزش جریان حجاب امری آهسته و پیوسته است یعنی از ابتدای تولد نوزاد دختر باید این مساله کم کم به وی آموزش داده شود تا پوشش مناسب داشته باشد، با روسری آشنا شود، هر از گاهی از چادر استفاده کند و همین طور که بزرگ می شود به سن تکلیف رسید و مادر احساس کرد که فرزندش آمادگی پذیرش کامل چادر را دارد، زمان استفاده از چادر است.
  البته این توصیه ها را هم حتما اجرایی کنید:
 • 24/خرد/1396 - 09:52
  شب قدر از شب‌های مقدس و متبرک اسلامی است. خداوند در قرآن مجید از آن به بزرگی یاد کرده و سوره‌ای نیز به نام «سوره قدر» نازل فرموده است.
  در تمام سال، شبی به خوبی و فضیلت شب قدر نمی‌رسد. این شب، شب نزول قرآن، شب فرود آمدن ملائکه و روح نیز نام گرفته است. عبادت در شب قدر برتر از عبادت هزار ماه است. در این شب، مقدرات یک سال انسان‌ها و روزی‌ها، عمرها و امور دیگر مشخص می‌شود. ملائکه در این شب بر زمین فرود می‌آیند، نزد امام زمان(عج) می‌روند و آنچه را برای بندگان مقدر شده بر ایشان عرضه می‌دارند. شب‌زنده‌داری و تلاوت قرآن و مناجات و عبادت در این شب، بسیار توصیه و تأکید شده است.
 • 20/ارد/1396 - 13:46
  همانطوری که می دانیم نظام آموزشی کشور، جنبه‌های تربیتی را در آموزش و پرورش بر مسئله آموزشی تعلیم و تربيت اولویت داده است و این سند تحول بنیادین آموزش و پرورش با گذشت چندین سال هنوز نتوانسته است به آنچه که باید به اهداف خود دست هست برسد.
 • 8/اسف/1395 - 12:21
  شبکه‌های مختلف اجتماعی در قالب نرم‌افزارهایی به همین نامِ کلی و با نام‌های جزئی گونه‌گون، سوار بر اینترنت رو به افزایش‌اند هم از نظر تعداد این برنامه‌ها و هم از نظر تعداد کاربران. امروز یکی از دغدغه‌های مردم به ویژه والدین کار با وسایلی است که سریع و آسان افراد را به این دنیای جدید و جذاب متصل می‌کند. در این مقاله سعی بر این است تا با تکیه بر معارف دینی و با نگاه تربیتی، گوشه‌ای از چگونگی برخورد با این رسانه تبیین شود.
  بایسته‌ها
 • 5/بهم/1395 - 13:00
  امام صادق ـ علیه السّلام ـ می‌فرمایند: «بسیار دعا كنید چرا كه مسلمان برای برآوردن حاجت خویش وسیله‌ای بهتر از دعا و روی آوردن به خدا و تضرع به سوی او نخواهد یافت. پس چیزی طلب كنید كه خداوند آنرا اجازه داده است و دعوت خداوند را لبیك گویید تا از عذاب الهی نجات یابید و رستگار شوید» (شیح حر عاملی، وسائل الشیعه، ج 7، ص 31)
  دعا عرض نیاز به درگاه ایزد منان و خواستن نیازمندیها از اوست. طبق آیه 77 سوره فرقان دعا سبب توجه و اعتنای ایزد منان به انسان است. («قل ما یعبا بكم ربی لولا دعائكم»)
 • 15/آذر/1395 - 11:14
  واژه «ویل» در آیات متعددی از قرآن مجید و به صورتهای مختلف به کار رفته است؛ اما از آن رو که دو سوره مکی قرآن؛ "همزه" و مطففین"؛ سوره هایی هستند که با این کلمه شروع شده اند، مورد اهتمام بیشتری قرار می گیرند.
  کم فروشان، عیب جویان
  مصادیقی از کم فروشی
 • 23/آبا/1395 - 10:58
  مسابقه ی بزرگ کتاب خوانی "من انقلابی ام"
  جهت دانلود کلیک کنید
  http://vip.opload.ir/vipdl/95/8/ch11/1235.pdf
 • 17/مرد/1395 - 09:26
  وقتی خوب به زندگی خودم و اطرافیانم نگاه می کنم ، می بینم مهمترین چیزی که در هر نداری و کمبودی ، آدم به آن احتیاج دارد ، همدم و رفیق هست. کسی که علم و ثروت و قدرت و ... دارد اما همدم ندارد ، حس تنهایی بیچاره اش می کند ، اما کسی که در کنار همه نداشتن ها ، همدم خوبی داشته باشد ، می تواند حس خوشبختی کند.
  به نظرم مسئله کمی فراتر از این هم هست . یعنی پدر و مادر و خانواده و دوست و معلم و ... بقیه کسانی که با آنها ارتباط نزدیک داریم ، در صورتی خوبِ خوب هستند که رفیق های خوب و همدم های لحظات تنهایی آدم باشند.
 • 11/مرد/1395 - 09:16
  شادی واقعی از دیدگاه یک فرد با ایمان زمانی متصور است که او را یک گام به خدایش نزدیک تر کند. با این وجود، انسان ها به دلیل حس فطری تنوع طلبی خویش می توانند از لذت های مجاز دنیوی بهره مند شده و از آن شادمان شوند. این شادی ها می تواند زمینه ای برای افزایش نشاط معنوی افراد با ایمان نیز ارزیابی شود. از طرفی، باید دانست که برخی شادی های سطحی و ظاهری که ناشی از رفتارهای غیرمنطقی و غیر اخلاقی است مورد پذیرش اسلام نیست.
  ما در این نوشتار به برخی توصیه هایی که برای با نشاط زندگی کردن لازم است می پردازیم:
  ١ـ با یاد خدا به زندگی نشاط بدهید:
 • 30/تير/1395 - 11:51
  در قرآن کریم دستورات و برنامه های جامعی در راستای رشد و تکامل فردی و اجتماعی انسان ها آمده است. اسلام در ابتدای امر بر روی رشد و بالندگی تک تک افراد جامعه و سپس بر روی اجتماع مسلمین تاکید کرده است، چرا که در صورت نبود جامعه ای متعالی و یکپارچه ، تکامل فردی مسلمین نیز تحت تاثیر قرار گرفته و دچار اختلال خواهد شد.
  عزتمداری در روابط داخلی و خارجی
 • 31/خرد/1395 - 11:55
  قرآن
  قدم اول در فهم قرآن قرائت و انس با قرآن است. براى قرائت قرآن، در كلمات گهربار پیشوایان معصوم (علیهم السلام) فضایل و آثارى بیان شده كه موجب رشد و پرورش روح و روان آدمى مى شود.
  1.سعادتمندى:
 • 18/خرد/1395 - 10:48
  دعا و نیایش در قرآن و سنت اسلامی نقش اساسی و بنیادین دارد. پیامبر اسلام دعا را مغز و گوهر عبادت برشمرده است.
 • 26/ارد/1395 - 08:22
  به گزارش خبرنگار چهارمحال بیست، جشن بندگي دانش آموزان پسر پايه هشتم در حسينه صاحب الزمان شهرستان سامان برگزار گرديد.
  اين جشن با حضور امام جمعه شهرستان, فرمانداري و فرمانده ناحيه مقاومت بسيج شهرستان و ديگر مسئولين و معلمان برگزار گردید.
 • 21/ارد/1395 - 10:36
  به گزارش چهارمحال بیست، مرحله استانی مسابقات قر آن وعترت ونماز با شرکت یک هزارو 454 دانش آموز استان در 11 رشته برگزار شد.
  در این مسابقات دانش آموزان در رشته های قرائت ترتیل ،حفظ عمومی قرآن ،حفظ ویژه قرآن ،تفسیر قرآن کریم ،احکام ،اذان،انشای نماز،نهج البلاغه ،صحیفه سجادیه ،مداحی با هم به رقابت پرداختند.
  نفرات اول کلیه رشته های متوسطه دوم به مرحله کشوری راه می یابند، همچنین نفرات برتر دوره متوسطه اول رشته های حفظ ویژه ،قرائت،ترتیل،نیز به جهت شرکت در مسابقات کشوری اعزام خواهند شد.
  گفتنی است مرحله کشوری این مسابقات مرداد ماه 95 برگزار می شود.
 • 30/فرو/1395 - 10:44
  به گزارش خبرنگار چهارمحال بیست، مرحله شهرستانی مسابقات قرآن ، احکام و اذان دانش آموزان مقطع ابتدایی اردل برگزار شد.
  این مسابقات با حضور 200 دانش آموز در این شهرستان برگزار شد. هدف برگزاری این مسابقات آشنایی بیشتر دانش آموزان ابتدایی با آموزه های قرآن ، اهمیت جایگاه قرآن در مکتب اسلام و توجه ویژه مربیان ومعلمان به مسائل پرورشی وتربیتی در مدارس عنوان شده است.
 • 16/فرو/1395 - 10:22
  به گزارش چهارمحال بیست، مرحله استانی مسابقات قرآن، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه احکام، اذان و انشای نماز از ششم تا 13 اردیبهشت‌ماه سال جاری در شهرکرد برگزار می‌شود.مسابقات دانش آموزان پسر در سازمان دانش آموزی استان و مسابقات دانش آموزان دختر در کانون دخترانه مهر شهرکرد برگزار خواهد شد. ضرورت نهادینه شدن فرهنگ دینی از سنین کودکی در افراد جامعه و برگزاری این گونه مسابقات گامی موثر در این راستا عنوان شده است.
 • 27/بهم/1394 - 09:36
  به گزارش خبرنگار چهارمحال بیست، دانش آموزان دختر ناحیه 1 شهرکرد آغاز سن تکلیف خود را جشن گرفتند. این برنامه در مهدیه مصلی بزرگ امام خمینی شهرکرد برگزار گردید. دانش آموزان دختر پایه سوم ابتدایی مدارس ناحیه یک شهرکرد در این برنامه رسیدن به سن عبادت خود را جشن گرفتند.
 • 11/بهم/1394 - 10:10
  به گزارش خبرنگار افتخاری چهارمحال بیست؛ مسابقات دانش آموزی قرآن ، نماز و عترت در مرحله شهرستانی آغاز شد.
  عبدالمجیدرئیسی رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان لردگان با اشاره به اینکه در این مسابقات دانش آموزان مقاطع ابتدایی ، متوسطه دوره اول و متوسطه دوره دوم حضور دارند ، افزود: دانش آموزان در رشته هایی نظیر قرائت قرآن ، حفظ قرآن ، احکام ، انشای نماز ، نهج البلاغه ، صحیفه سجادیه ، اذان و مداحی به رقابت می پردازند.
  وی اضافه کرد: نفرات برتر هر رشته از بین دانش آموزان دوره های اول و دوم متوسطه به مرحله استانی مسابقات راه پیدا می کنند
 • 3/بهم/1394 - 08:22
  معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش وپرورش چهارمحال و بختیاری از برگزاری رقابت های قرآنی دانش آموزان در رشته های مختلف در مدارس استان خبر داد.
  به گزارش چهارمحال بیست، " جهانبخش علیزاده " از برگزاری رقابت های قرآنی دانش آموزان در رشته های حفظ (موضوعی و ترتیبی)، قرائت، تفسیر مفاهیم قرآن کریم، عترت شامل نهج البلاغه و صحیفه سجادیه، اذان، احکام و انشای نماز و همچنین مداحی درمدارس استان خبر داد.

صفحه‌ها